20.01.: Irkçılık Olmayan bir Toplum için – Keupstraße Her yerde!

20.Ocak 2015
Sürekli Gösteri – Mahkeme binası önünde saat 9’dan itibaren // Gösteri Saat 17.30’da

Keupstraße lokanta, dükkan ve farklı mekânlarıyla Köln’ün Türk Mahallesi olarak tüm Almanya’da nam salmış bir sokak. 9.haziran.2004 tarihinde bu sokakta NSU Terör Hücresi’ne mal edilen çivili bir bomba saldırısı meydana geldi. Saldırının amacı, Keupstraße sakinlerinden mümkün olduğunca çoğunun yaralanması, dükkan ve binalarda olabildiğince büyük hasar meydana gelmesiydi. Bunların hepsi gerçekleşti ve sadece şans eseri ölen olmadı.

Keupstraße saldırısı, NSU Terör Hücresi’nin seri cinayetlere dönüşen ırkçı ideolojisinin bir başka yansımasıydı. NSU Terör Hücresi’nin yine Köln’de Probsteigasse sokağında, dükkanına bombayla saldırdığı Iran kökenli aile ve seri cinayetlerin kurbanları olan Enver Simşek, Abdurrahim Özüdoğru, Süleyman Taşköprü , Habil Kılıç , Mehmet Turgut, İsmail Yaşar, Theodous Boulgaridis, Mehmet Kubasik, Halit Yozgat ve onların aileleri Almanya‘da kendilerine ekonomik açıdan da başarılı hayatlar kurmuş olan göçmen ailelerdi. Nitekim Keupstraße‘de çoktandır Almanya‘nın artık bir göç ve göçmen ülkesine dönüştügünü gösteren ve simge değeri de olan bir sokak. NSU Terör Hücresi’nin ırkçı terörü işte tam da bu gerçeği yok etmeye yönelikti. Keupstr ve benzeri saldırıların bu ırkçı ideolojik yönü ne yazık ki uzun süre sol ve ırkçı karşıtı çevreler tarafından da hiç dikkate alınmadı.

Plakat_München_Keupstraße_Türkisch_web

Ama Keupstraße saldırısı aynı zamanda Neonazi’lerin o ırkçı cinnet hallerinin, resmi makamların, istihbaratın medyanın ve kamuyounun da sağ gözünü kapatması sayesinde ne kadar öldürücü bir kuvvete dönüşebildiğinin de açık kanıtı oldu. Öte yandan ırkçılık, NSU Terör Hücresi kendi kendini ifşa edene kadar, cinayetleri ve saldırıları soruşturan resmi makamlar nezdinde de hep devam etti. Mağdurlar suçlandı, bildikleri ve söyledikleri dinlenmedi. Cinayet ve saldırıların perde arkasında pekala ırkçılık olabileceğine ihtimal dahi verilmedi. Bu durumda „resmi makamlar nazilerle el ele verdi“ demek çok da yanlış olmaz. Medya ise „Döner cinayetleri“ adı altında, böylesine büyük kötülükleri ancak yabancının yabancıya yapabileceğinden emin göründü. Aslında Almanya’da göçmenlerin mağdurken, suçluya dönüştürülmesi yeni değil. Lübeck, Mölln, ve Hattingen’de göçmenlere yönelik saldırılarda da aynen böyle olmuştu. Mağdurlar bu saldırılarda da başlarına gelenler yetmiyormuş gibi , yine suçsuz olduklarını  ispatlamak ve adaletin tecelli etmesini sağlamak için mücadele etmek zorunda kalmışlardı.

“Keupstraße Her Yerde” Girişimi işte bu yüzden kuruldu ve sokağı perişan eden bombalı saldırı NSU davasında görülmeye başlanacağı zaman kamuyounun dikkatini çekmek için çeşitli eylemler organize etmeye başladı. Sadece Köln’de değil, Almanya‘nın başka şehirlerinde de çeşitli kişi, gurup ve girişimler „NSU Örgütünün Lağvedilmesi“ ayrıca bu terör ağının perde arkasını görünür kılmak ve aynı zamanda NSU terörünün mağdurlarıyla dayanışmak için de organize oldular. NSU davasında Keupstraße  saldırısına dair duruşmaların başlamasıyla birlikte, bu guruplar otuzdan fazla müdahil Keupstr mağduruyla birlikte, Münih’de NSU davasının görülmekte olduğu Münih Eyalet Mahkemesinin önünde çeşitli eylemler yapacaklar ve NSU Terör Hücresi mağdurlarının, yıllardır nasıl da suçlu muamelesi gördüklerine dikkat çekecekler. Ayrıca NSU Terör Hücresine mal edilen cinayet ve saldırıların en ince ayrıntısına kadar açıklığa kavuşması için çaba sarfedecekler. Bunların yanısıra NSU Terör Hücresi ve Terör Ağı kimlerden oluşuyordu, istihbarat birimleri ve resmi makamlar neyi ne kadar biliyordu, soruşturmalarda hangi siyasi çekinceler rol oynadı ? Bütün bu sorulara cevap bulunmasında da ısrar edecekler.

Işte tam da bu yüzden “Keupstraße – Her yerde Girişimi” olarak da sizlerin ve kamuyounun desteğine ihtiyacımız var çünkü aslında sadece bir ceza davası olan NSU davasında bütün bu sorularımıza cevap almamızın mümkün olmadığının biz de farkındayız.  20.Ocak 2015 tarihinde Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin önünde başlatacağımız ve Keupstraße saldırısı konulu duruşmaların sonuna kadar devam ettireceğimiz  bir „nöbet eylemiyle“ kamuyounun dikkatini bu konulara çekmek istiyoruz.

NSU Terör Hücresi’nin tüm mağdurları, yıllar boyu sadece kendi acılarıyla değil, onları suçlu olarak görmekte ısrar eden resmi makamların terörüyle de baş etmek zorunda kaldı. Şimdi acımızı ve öfkemizi dile getirme zamanıdır! Tek tesellimiz, NSU Terör Hücresi emeline ulaşamadı. Göçmenler artık Almanya’nın ayrılmaz bir parçası ve gerçeği! Ne ırkçı saldırılar, ne de ırkçı siyasi söylemler artık bu gerçeği değiştiremez! Keupstraße  artık tüm ırkçı saldırı ve söylemlerin geri püskürtüldügü bir simge haline geldi. Hatta bu yüzden diyoruz ki „Keupstraße ARTIK HER YERDE!“

Keupstraße mağdurlarının tanık sıfatıyla dinlenmeye başlanacağı ilk duruşma günü olan 20.Ocak.2015 tarihinde Münih’de protesto eylemleri yapacağız. O gün saat 9’da başlamak ve son duruşma gününe kadar devam etmek üzere, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi‘nin önünde „nöbet eylemi“ başlatıyoruz. Aynı gün saat 17‘30‘‘ dan itibaren Nymphenburger str de ki mahkeme binasının önünden başlayarak, Münih’in merkezine yani Karlsplatz/Stachus‘a uzanan güzergahta „Protesto Yürüyüşü“ düzenliyoruz. Yürüyüşten sonra, yürüyüşe katılan tüm guruplar Dachauerstr 114 adresinde ki (Leonrodplz. Tarmvay durağı) „Werkmünchen“ binasında buluşacağız.

Bundesweites Aktionsbündnis “NSU Komplex auflösen“/ „NSU Terör Örgütü ve Terör Ağı Lağvedilsin“